Valgus on fotograafia jaoks väga oluline
Valgus on inimsilmale nähtav elektromagnetiline laine.
Valguse kiirus on kiireim asi maa peal.
Kogu nähtavat spektrit nimetatakse liitvalguseks või valgeks valguseks, sest see sisaldab kõiki spektri värve.
Valgusallikaid on 2 kategooriat: kunstlikud ja orgaanilised valgusallikad.
Kõiki valgusallikaid iseloomustab valgustemperatuur, mida mõõdetakse Kelvini kraadides (K).
Kus on valgus, seal on alati ka vari. See on ala, mida valgusallikas ei valgusta. Varjud tekivad seetõttu, et valgus liigub sirgjooneliselt ja ei ulatu objekti taha.
Varju teravust mõjutab valgusallika tüüp ja selle kaugus objektist.
Valguse peegeldus on fotograafiaga väga tihedalt seotud. Erinevad pinnad peegeldavad valgust erineval viisil-heledad pinnad peegeldavad valgust rohkem kui tumedad.
Probleemid tekivad peegeldustega, kui need on tahtmatud.
Lühike säriaeg
Mida lühem on säriaeg, seda vähem on pildil liikumist. Lühikest säriaega kasuta, kui soovid jäädvustada hetke.
Pikk säriaeg
Kuigi pikk säriaeg tekitab udusust, siis kasutatakse seda usinasti ära. Näiteks selle asemel, et valida kaamera automaat säri, vali ise säriks 0,5 sekundit ja saame hoopis huvitamama tulemuse.
Stuudio valgustus
Varem või hiljem hakkavad kõik mõtlema pisikese stuudiokomplekti peale. See omakorda lisab uue väljakutse objektide pildistamiseks. Müügil on päris mõistliku hinnaga komplekte, kuhu kuuluvad erinevad valgustid, statiivid, ühendusjuhtmed, peegeldid, softboxid, kaugjuhtimispuldid jne.
Eelpool mainisin, et peegelkaamera sisseehitatud välk sobib kenasti täitevälguna, aga ei seletanud seda lahti. Nimelt saame stuudio puhul rääkida erinevatest valgusskeemidest. Arvan siinkohal, et see teema võib kujuneda liiga pikaks ja seepärast vajaks täiesti eraldi moodulit. Aga vaatame klassikalist valgusskeemi.
Filtrid
Valguse kontrollimiseks on fotograafid väljamõelnud filtrid mida saab kinnitada objektiivide ette. Esmapilgul saab filtreid liigitada välimuse järgi – ümmargused ja kandilised. Natuke imelik liigitus võibolla, aga ümmargused filtrid sobivad täpselt objektiivi ette. Siinakohal on oluline jälgida, mis on objektiivi läbimõõt ning kas on varustatud keermega.